Yandex.Radar, Türkiye ve diğer ülkelerde kullanıcıların interneti nasıl kullandıklarını gösterir

Arama motorlarına ve internet teknolojilerine göre raporlar

Arama motorları, web tarayıcıları, cihaz türleri ve işletim sistemlerinin pazar paylarını hesaplanmak için ilgili bölgeye ait veri trafiğinin tamamındaki yüzdeleri belirlenir. Bu bilgileri elde etmek için Yandex.Metrica sayaçlarından alınan toplu veriler analiz edilir. Kullanılan teknolojiler ve arama motorlarıyla ilgili raporlar Türkiye, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya için oluşturulabilir.

Arama motorlarının ve tarayıcıların pazar payı istatistiklerini kullanılan işletim sistemlerine veya cihaz türlerine göre filtreleyerek görüntülemek mümkün. Böylelikle örneğin Chrome Mobile tarayıcısının ister iOS ile Android tabanlı cihazlarda veya isterseniz tabletler ile akıllı telefonlardaki pazar paylarını karşılaştırabilirsiniz.

Veri kaynağı

Hesaplamalarda Yandex.Metrica sayaçlarının kurulu olduğu sitelere yapılan tüm geçişlerin genel istatistikleri temel alınır. 2009’dan beri kullanılmakta olan ve Rusya’nın başlıca internet analiz sistemi olan Yandex.Metrica, 2018 Ağustos ayı itibarıyla alan adı ".ru" olan sitelerin toplam veri trafiğini %78,88* oranında kaydetmekte olup, W3Techs verilerine göre, sayaçlarının kurulu olduğu alan adlarının sayısı bakımından dünyada üçüncü konumdadır.

*.ru alanında kaydettikleri veri trafiği hacmi bakımından internet analiz sistemleri
Ağustos 2018 Yandex verilerine göre
Yandex.Metrica sayaçlarının kurulu olduğu internet alan adları
25.09.2018 tarihli W3Techs verilerine göre

Metodoloji

Alan adı analizinde kullanılacak temsili bir örneklem oluşturmak için Yandex’in kendi sitelerine yapılan ziyaretlerle ilgili tüm bilgiler Yandex.Radar raporlarından çıkarılır. Ayrıca, çoğu sitenin HTTPS şifreleme protokolüne geçmesi nedeniyle bazı eski tarayıcılarda başvuran (referer) bilgilerinin kaybı gibi, internet analizinde kullanılan bazı teknolojilerden kaynaklanan ölçüm hatalarını düzeltmeye yönelik önlemler alınır.

Veri trafiği hacmi için kullanılan ölçüt “ziyaret”tir. Ziyaretçinin coğrafi konumu kullanılan IP adresine; ziyaretin tarihi ile saati sayacın saat dilimine; kullanılan tarayıcı, işletim sistemi ve cihaz türü ise User Agent satırının içeriğine göre belirlenir. İşletim sisteminin belirlenmesi de Yandex.Metrica raporunda uygulanan prensiplere göre gerçekleştirilir.

Ziyaret nedir?
Yandex.Metrica sayacının kurulu olduğu bir sitede ziyaretçinin yaptığı işlemlerin sırası. Hesaplanan işlemler: sayfa görüntüleme, dış bağlantılardan yapılan geçişler, dosya indirme ve diğer etkileşimler. Siteye geçişle başlayan ziyaret, kullanıcının belirli bir süre (varsayılan olarak 30 dk.) boyunca sitede hiçbir işlem yapmamasıyla tamamlanmış sayılır. Bu süre site yöneticileri tarafından isteğe göre ayarlanabilir. Daha fazla bilgi için Yandex.Metrica Yardım sayfasına gidin.

Kullanılabilen arama motoru ve tarayıcı türü istatistikleri 1 Ocak 2015’ten, işletim sistemi ve cihaz türü istatistikleri ise 1 Nisan 2015'ten sonraki dönemlere aittir. Analizler için son 1 hafta hariç, dilediğiniz zaman aralığını seçebilirsiniz.

En İyi Yandex Projeleri

En İyi Yandex Projeleri listesine hangi projeler dahil edilir?

Listeye, reklam gösterimlerinin yapıldığı alanlar içeren Yandex projeleri dahil edildi. Projeye ait site ile uygulama (varsa) aynı proje sayılır.

Site ziyaret oranı göstergeleri ne anlama gelir?

İnternet projesinin ziyaret oranı (aylık ve günlük ziyaretçi kitlesi) cihazlar arası ilişkilendirme sonucunda belirlenir. Bu işlem, aynı kullanıcıyı farklı tarayıcı ve cihazlarda "tanımayı" sağlar. Örneğin, siteye masaüstü bilgisayardan Opera ve Chrome'da giren ve daha sonra aynı siteyi ayrıca akıllı telefonundaki Chrome'da açan kişi cihazlar arası ilişkilendirme sayesinde istatistiklere aynı kişi olarak girer. Bu şekilde kullanıcı sayısının benzersiz tarayıcı sayısıyla aynı olarak hesaplandığı yöntemden farklı olarak, siteyi ziyaret oranının gereksiz ve yanıltıcı artışı önlenir. Tarayıcı ve cihazların isimsiz kimlik belirleyicilerinin kullanıcılara ilişkilendirilmesi Crypta teknolojisiyle sağlanır.

"Ortalama süre" göstergesi, cihazlar arası ilişkilendirme sonucunda belirlenen kullanıcının proje sayfalarında 1 ay boyunca ortalama ne kadar zaman geçirdiğini yansıtır. "Günlük ziyaretçi kitlesi" göstergesi ise cihazlar arası ilişkilendirme sonuçlarına göre sitenin geçerli aydaki ortalama günlük ziyaretçi sayısıdır.

Projenin toplam cihazlar arası kullanıcı kitlesinde uygulamayı kullananların yüzdesini gösterir.

En İyi Yandex Projeleri listesi ne sıklıkla güncellenir?

Aylık veriler bir sonraki ayın 10. gününde (örneğin, Temmuz ayının verileri 10 Ağustos'ta) yayınlanır.

Bize ulaşın

Servisle ilgili sorularınızı geri bildirim formu üzerinden bize göndermenizi rica ederiz.

Arama motorları ve internet teknolojileri Veri kaynağıMetodolojiEn İyi Yandex ProjeleriProje listesiZiyaret oranı göstergeleri Güncelleme sıklığı